Echo serca płodu (echokardiografia płodu) to nowoczesne badanie kardiologiczne przeprowadzane w ciąży, które za pomocą ultradźwięków umożliwia lekarzowi ocenę rozwijającego się układu krążenia przed narodzinami dziecka. Jest uznawane za standardowe postępowanie w rozpoznawaniu chorób układu krążenia dziecka jeszcze w łonie matki.
Ta specjalistyczna procedura należy do badań nieinwazyjnych, jednak jest wykonywana tylko w niektórych przypadkach, nie w przypadku wszystkich ciąż.
Echokardiografia płodu pozwala na ocenę rozwijającego się układu krążenia jeszcze przed narodzinami dziecka. Umożliwia wykrycie różnorodnych zaburzeń dotykających serce płodu jak: zaburzenia rytmu serca, wady serca, wady zastawek serca i in.
Echokardiografię płodową można wykonać na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Statystycznie bowiem, wady serca są niemal najczęściej występującymi wadami wrodzonymi u nienarodzonych dzieci. W trakcie badania lekarz bardzo dokładnie ocenia budowę i funkcjonowanie serca płodu. Dzięki temu badaniu możliwe jest rozpoczęcie ewentualnego postępowania medycznego w okresie życia prenatalnego dziecka. W razie wykrycia wady, która może obciążyć serce dziecka podczas porodu, można rozważyć decyzję o wyborze specjalistycznego szpitala, który będzie mógł odpowiednio zaopiekować się noworodkiem.